KINA HAKKINDA MERAK EDİLENLER

 

Kına adını kına bitkisinden alır. Eskiden kına süsleme amacıyla değil daha çok serinlemek için kullanılıyordu. Çölde insanlar kına bitkisinin yaprağını önce eziyorlar sonra da çamurla karıştırırlardı. Bu karışımı ayaklarına ve ellerine sürerek koruyucu bir tabaka oluştururlardı. Bu şekilde vücutlarını güneşin zararlı etkilerinden koruyorlardı. Bu uygulamalar esnasında kınanın estetik yönünü keşfettiler. Zamanla ise kına süs amaçlı kullanılmaya başlandı.

Hindistan’ da fildişi veya gümüşten yapılmış ince bir alet kullanarak kına uygulanırdı. Fas’ ta ise bu iş için tahta kullanılır. Fakat en kullanışlı ve popüler olanı Hint konisidir. Bu koni yardımıyla oldukça ince ve estetik figürler çizebilirsiniz. Elde bir kalem gibi tutulan koniyi hafif sıkarak kınayı kullanabilirsiniz.

İyi bir kına karışımı  kullandınızsa bir hafta kadar görüntüsünü koruyacaktır. Fakat dövme el üzerine yapılmış ve çok sık yıkanıyorsa bu süre kısalacaktır. Zamanla dövmeniz silikleşecek ve kaybolacaktır.

Silikleşen desenlerin üzerinden kınayla geçerek dövmenizin görüntüsünü tazeleyebilir ve ömrünü uzatabilirsiniz.

Bazı kültürlerde kına karışımına renginin koyu ve yoğun olması için ceviz kabuğu karıştırılır. Fakat cevize alerjisi olanların bu konuda dikkatli olması gerekir.

Kına dövme yaptırmak isteyen fakat cesaret edemeyenler için harika bir seçenektir. Malzemeleri ucuz, uygulaması basit ve acısızdır. Kına ile yapabileceğiniz yüzlerce desen ve şekil vardır.

 

 

Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de kınanın uygulanacağı bölgenin tüysüz ve temiz olmasıdır. Aksi takdirde şekiller bozuk ve düzensiz olacaktır. Kına vücudun her bölgesine uygulanabilir. Desen vücuda çizildikten sonra yarım saat boyunca su ile temas ettirilmemelidir. Kınanın kendiliğinden kuruyup dökülmesi beklenmelidir.

 

Hint kınası vücudun tüm bölgelerine uygulanabilir. Uygulama yapıldıktan sonra yaklaşık 30 dakika boyunca o bölge su ile temas ettirilmeden kınanın kuruyup dökülmesi beklenmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir